HAYAT DEĞİŞTİREN KİTAPLAR

2006-12-20 01:28:00

Hayat değiştiren kitaplar İNGİLTERE İngiltere'de akademi, sanat ve yayın dünyasından 400 kadın arasında yapılan 'hayatınızı değiştiren kitaplar' konulu araştırma ilginç ve sürpriz sonuçlar ortaya çıkarmış.

 

Kadın yazarlara verilen Orange Ödülü 'nün arkasındaki ekip tarafından yürütülen bu araştırmada Jane Austen, Bronte kardeşler, George Eliot, Virginia Woolf gibi isimler zaten bekleniyormuş ama 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy'nin, Douglas Adams'ın da hayat değiştiren kitaplar arasında sunulması biraz şaşırtıcı olmuş. İngiliz yayın dünyasının 'Tek Meyve Portakal Değildir' ile ilgisini çeken 'Tutku' ve 'Dizüstü' adlı kitaplarıyla Jeannette Winterson en çok tercih edilen yazarlardan biri olmuş. Araştırmayı yürüten Annie Watkins bunun aslında bir sürpriz olmadığını söylüyor, Winterson'ın özellikle 'Dizüstü' ile romanda devrim yaptığını, zaman ve dilde yaptığı şeyin gerçekten etkileyici olduğunu, kadınların kendi ses ve düşüncelerini onun kitaplarında bulabildiğini belirtiyor. Yalnızca bir kadının katılmayı reddettiği araştırmada;

Charlotte Bronte 'nin Jane Eyre'i birinci,

Emily Bronte'nin 'Uğultulu Tepeler'i ikinci,

Margaret Atwood'un 'Damızlık Kızın Öyküsü' üçüncü,

George Eliot'ın 'Middlemarch'i dördüncü ve

Jane Austen'in 'Gurur ve Önyargı'sı ile Toni Morrison'ın ' Sevilen'i beşinci sırada yer almış.

 

Bu araştırmanın sonucunda ortaya çıkan 40 kitaplık listeyi daha sonra The Independent gazetesi okurlarına sunmus ve onlardan kendi hayatlarını değiştiren kitapları seçmelerini istemiş. Ve ortaya Sir Francis Bacon'ın "Bazı kitaplar tatmak, bazıları yutmak bazıları da çiğnemek ve sindirmek içindir" sözünün son kategorisine giren kitaplardan oluşan bir liste çıkmış. The Independent okurlarının tercihleri Sylvia Plath'ın 'Sırça Fanus'undan John Dos Passos'un 'USA'sına geniş bir yelpazeye yayılıyor.

Bazı okurlar Dostoyevski'nin 'Suç ve Ceza'sı gibi klasiklerden vazgeçmemiş.

 

Eryl Williams adlı bir okur Robert Tressell'in 'The Ragged Trousered Philanthropists' ini seçerek şöyle demiş: "Bu kitap, kapitalist sisteme karşı duyulan çaresiz öfkenin bir anlatısı. Beni ömür boyu sürecek bir sosyaliste dönüştürdü. Sanıyorum ki Tony Blair bu kitabı hiç okumadı."

Henrik Ibsen'in 'Bebek Evi' adlı oyununu seçen Diana Hart ise "Bu kitabı okumak bana, 20 yıllık 'o hükümdar' kocamı terk etme cesaretini verdi" demiş. (The Independent, 14.09.2004- 18.09.2004) Amerika'ya alternatif tarih AMERİKA Philip Roth 'un 'The Plot Against America' adlı yeni romanı yayımlandı. Roth yeni romanında alternatif bir Amerika tarihi çiziyor; 1940 seçimlerinde Charles A. Lindbergh, Franklin D. Roosevelt'i yenmiş olsaydı ve gerçek hayatta anti-semitist duygularını açıkça dile getiren ve tecrit politikasından yana Lindbergh Nazi lehine bir politika oluştursaydı ne olurdu diye soruyor. Bu tür tarihi romanlar yeni değil. Daha önce Sinclair Lewis 'It Can't Be Happen Here' adlı kitabında Amerika'yı New England yönetimi altında faşist bir diktatörlük olarak karakterize etmişti. Philip K. Dick 'The Man in The High Castle'da köleliğin yeniden yasal olduğu, Japon ve Nazi işgali altindaki Amerika'yı; Robert Harris ise 'Fatherland'de Nazilerin İkinci Dünya Savaşı'nı kazandığı bir dünyayı konu edinmişti. Philip Roth 'un romanını bunlardan ayıran şey anlatıcının adı Philip Roth olan bir delikanli olması ve anti-semitik yönetimin Yahudi oldukları ortaya çıkan sıradan bir Amerikalı ailenin üzerinde gün be gün yarattığı etkiyi anlatması. Philip Roth'un politik-tarihi polisiye diyebileceğimiz bu yeni romanı, George Bush yönetimindeki günümüz Amerikası'nda ya tecrit politikalarının getireceği tehlikelere karşı ya da sivil özgürlüklerin tehlikede olduğuna dair bir uyarı olarak okunabilir. (The New York Times, 21.09.2004) THE PLOT AGAINST AMERICA Philip Roth, Houghton Miflin, 2004, 391 sayfa, 29 dolar.

 

İngiltere'de yapılan bir ankette mutlaka okunası gereken kitaplar belirlendi. Orange Kurgu Ödülleri'ni düzenleyen kuruluş tarafından yapılan ankette mutlaka okunması gereken 50 kitap belirlendi. Bu kitaplar arasında Geceyarısı Çocukları, İnci Küpeli Kız, Yüz Yıllık Yalnızlık, Gülün Adı gibi Türkçe'de de yayınlanan kitaplar yer alıyor.


İşte bu kitaplardan bazıları:

* Geceyarısı Çocukları-S. Rüşdi
* "Yüzyıllık Yalnızlık"-Gabriel Garcia Marquez
* Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini-Louis de Bernieres
* İnci Küpeli Kız-Tracy Chevalier
* Gülün Adı-Umberto Eco
* Trainspotting-Irvine Welsh
* Sadist-Stephen King
* Utanç-JM Coetzee
* Damızlık Kızın Öyküsü-Margaret Atwood
* Gizli Tarih-Donna Tartt
* Altın Defter-Doris Lessing

 

338
0
0
Yorum Yaz